Rasa Juknevičienė – 80 days in the streets for Georgia’s European dream, you are the heroes of Europe! – Leaders of European countries, look at Georgia
"80 days on the streets for the European dream of Georgia. You are the heroes of Europe! Leaders of European countries, turn your face on Georgia," – this is what the European Parliament’s permanent rapporteur on Georgia, MEP Rasa Juknevičienė, wrote on her X page.
“80 days in the streets for Georgia’s European dream. You are the heroes of Europe! Leaders of European countries, look at Georgia,” Juknevičienė wrote.
In her post, the MEP tagged the EU High Representative Kaja Kallas, European Commission President Ursula von der Leyen, the European People's Party group in the European Parliament, and Georgia’s fifth President, Salome Zurabishvili.