ანრი ოხანაშვილი - თუ  პრეზიდენტი სააკაშვილს შეიწყალებს, ეს იქნება ჩვენი ხალხის შეურაცხყოფა და აბუჩად აგდება, რასაც არ გამოვრიცხავ, რომ პროტესტი მოჰყვეს - ეჭვს აჩენს, რას შეიძლება შეეცვალა პრეზიდენტის რიტორიკა
თუკი პრეზიდენტი ასეთი ტიპის გადაწყვეტილებას მიიღებს, ერთი მხრივ, მოხდება კანონის უზენაესობის ფეხქვეშ გათელვა და მეორე მხრივ, ჩვენი ხალხის შეურაცხყოფა და აბუჩად აგდება, რასაც არ გამოვრიცხავ, რომ შესაბამისი პროტესტი მოჰყვეს, - ასე უპასუხა პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ ანრი ოხანაშვილმა სალომე ზურაბიშვილის მიერ მიხეილ სააკაშვილისა და ნიკა გვარამიას შესაძლო შეწყალების თაობაზე დასმულ კითხვას.
ოხანაშვილის შეფასებით, დასაფიქრებელია და ეჭვს აჩენს, „რას შეიძლება შეეცვალა პრეზიდენტის რიტორიკა“.
„ნებისმიერი გადაწყვეტილება, მათ შორის შეწყალების საკითხი სამართლებრივი სახელმწიფოს პრინციპის ფარგლებში უნდა ჯდებოდეს - უნდა ჰქონდეს დანიშნულება სამართლებრივი სახელმწიფოს და კანონის უზენაესობის შესაბამისად. თუკი ასეთი ტიპის გადაწყვეტილების მიღება მოხდება, ერთი მხრივ, მოხდება კანონის უზენაესობის ფეხქვეშ გათელვა. მეორე მხრივ, ეს ნიშნავს ჩვენი ხალხის შეურაცხყოფას და აბუჩად აგდებას, რასაც არ გამოვრიცხავ, რომ შესაბამისი პროტესტი მოჰყვება. ამას შეიძლება საზოგადოებრივი მღელვარება მოჰყვეს. თუ ვინმე მზად არის, ერთი მხრივ, კანონის უზენაესობა გათელოს, კითხვის ნიშნის ქვეშ დააყენოს პრეზიდენტის ინსტიტუტი - როგორც კონსტიტუციური ინსტიტუტის არსი, ქართველ ხალხს შეურაცხყოფა მიაყენოს და სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილებები აბუჩად აიგდოს, მაშინ ამას ძლიერი საზოგადოებრივი პროტესტი ექნება. არ მგონია, ეს ჩვენი ქვეყნის ინტერესში შედიოდეს და ვინმემ გაბედოს და ასეთი გადაწყვეტილება მიიღოს“, - განუცხადა ჟურნალისტებს ანრი ოხანაშვილმა.