Salome Zurabishvili at the ball game near the Parliament: Georgia never loses its sense of humor
Georgia never loses its sense of humor, - the President of Georgia, Salome Zurabishvili, writes about this on the social network and shares video footage from the protest action, where the participants of the action play football.
"Georgia never loses its sense of humor, thus celebrating the election of a football player as president," wrote the President of Georgia.
Let us remind you that the participants of the action are playing ball with the Parliament. In this way, they are protesting against the nomination of Mikheil Kavelashvili as a candidate for the presidency of Georgia.
"Kavel, come, play ball with us", - these are the words addressed by the citizens at the Parliament of Georgia to Mikheil Kavelashvili, who is the only presidential candidate nominated by "Georgian Dream".
In addition to playing with balls, the participants of the action also brought diplomas to the parliament. At the same time, shouts of "Diploma to Kavelashvili".
Also, citizens have displayed banners with various inscriptions, including: "Kakhi, admit the crash".
Citizens stay in the vicinity of the Parliament, while the police are mobilized on Chichinadze and April 9 streets.