President: I want to condemn the fact that Russia is taking hasty steps in the direction of annexation - this ignores the entire logic of the Georgian government, which pretends that concessions can change Russia's policy
I want to respond to the events that are happening in occupied Abkhazia and also to respond to Russian policy and condemn the fact that today Russia is taking hasty steps in the direction of annexation, - Georgian President Salome Zurabishvili told journalists after a public meeting with observers.
According to Zurabishvili, Russia's demand that Georgia agree to the delimitation ignores the entire logic of the Georgian government, which pretends that Russia can change its policy through concessions.
"I want to respond to the events that are happening in the occupied Abkhazia and also to respond to Russian policy and condemn the fact that today Russia is taking hasty steps in the direction of annexation, when it asks Georgia to agree to delimitation, which is unthinkable and which, in principle, ignores the entire logic of Georgia With the government's pretense and concessions, Russia can change its policy. You don't change it, you accelerate it, and this can be seen every day, and what is happening in occupied Abkhazia, there is also an attempt to implement the Russian law and what the civil society has stood up to. I want to express solidarity with them", said Salome Zurabishvili.