The UK has imposed sanctions on judges Levan Murusidze and Mikheil Chinchaladze, the UK government has announced.
The statement says there are reasonable grounds to suspect that Mikheil Chinchaladze and Levan Murusidze “are or have been involved in serious corruption.”
“As Chairman of the Tbilisi Court of Appeal, a foreign public official performing an executive or judicial function, he received a financial advantage as a reward for improperly performing his public functions, specifically improperly asserting his influence as chairman of the Tbilisi Court of Appeals to ensure that judicial appointments and decisions favoured the incumbent Georgian Dream Party”, reads the information.
in addition, according to the statement, Levan Murusidze, as a Member of the High Council of Justice of Georgia, a foreign public official performing an executive or judicial function, he received a financial advantage as a reward for improperly performing his public functions, specifically improperly asserting his influence as a Member of the High Council of Justice to ensure that judicial appointments and decisions favoured the incumbent Georgian Dream Party.
The Global Anti-Corruption Sanctions Regulations provide for the imposition of financial sanctions, namely the freezing of funds and economic resources persons who are or have been involved in serious corruption.